top of page

Jak przeprowadzić badanie i postawić diagnozę funkcjonowania dziecka?

Nasze dziecko przejawia trudności i co dalej? Rodzice zgłaszają się do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej z nadzieją na znalezienie rozwiązania i to jest jak najbardziej trafna droga. Przecież każdy rodzic chce, by jego dziecko miało jak najmniej trudności w edukacji czy życiu. Zapraszamy do lektury w zakładce PEDAGOGIKA

W trakcie spotkania ze specjalistą, rodzice przedstawiają opinię ze szkoły, biorą pod uwagę spostrzeżenia nauczycieli ale nie tylko. Psycholodzy czy pedagodzy przed postawieniem diagnozy analizują również wytwory dziecka: zeszyty przedmiotowe, rysunki itp. po badaniu rodzice powinni odbyć rozmowę z pedagogiem i psychologiem, po czym otrzymują opinię, która zawiera opis deficytów dziecka oraz zalecenia do pracy zarówno dla rodziców w domu, jak i dla nauczycieli w szkole. To tak pokrótce.


Technicznie spotkanie z psychologiem czy pedagogiem w poradni powinien wyglądać w sposób następujący:

  • Należy złożyć wniosek o badanie i dostarczyć komplet dokumentów, które mogą być istotne przy postawieniu trafnej diagnozy. Zatem najlepiej skompletować wszystkie zaświadczenia lekarskie (jeśli dziecko jest pod stałą opieką jakiejś poradni specjalistycznej, zeszyty dziecka, rysunki, wiersze, które pisze). Nie należy zapominać o opinii nauczyciela. W zależności od potrzeb może to być opinia wychowawcy szkolnego (w przypadku trudności emocjonalnych czy adaptacyjnych dziecka), nauczyciela przedmiotu (gdy mówimy o trudnościach szkolnych) lub nauczyciela wspomagającego (gdy mamy do czynienia z zaburzeniami zachowania).

  • W przypadku dzieci od I do VI szkoły podstawowej o badanie w poradni mogą wnioskować rodzice, w przypadku uczniów szkoły gimnazjalnej lub ponad gimnazjalnej o badanie wnioskuje szkoła.

  • Badanie dziecka w poradni odbywa się w trzech etapach:


Badanie psychologiczne


W trakcie spotkania z psychologiem sprawdzany jest poziom sprawności intelektualnej dziecka, poziom rozwoju funkcji poznawczych czyli zdolność koncentracji uwagi, pamięć, spostrzeganie wzrokowe i słuchowe, funkcje językowe, sprawność ruchowa ręki. Przeprowadzany jest również wywiad z rodzicem. Psycholog dokonuje również obserwacji dziecka w trakcie wykonywania zadań oraz przeprowadza rozmowę z dzieckiem. Na podstawie tego spotkania zostaje dokonana analiza mocnych stron dziecka oraz określenie funkcji, które rozwijają się nieprawidłowo i należy je skorygować


Badanie pedagogiczna


W trakcie tego spotkania pedagog określa trudności dziecka w czytaniu i pisaniu, dokonuje również analizy błędów popełnianych przez dziecko. Pedagog ma również za zadanie określenie stopnia znajomości zasad ortografii i ich praktycznego zastosowania (badanie pod kątem dysleksji)


Jeśli u dziecka nie występują inne wskazania, badanie zostaje zakończone. Natomiast jeśli są, dziecko kierowane jest na badanie dodatkowe, czyli np. konsultacja u lekarza specjalisty (okulista, foniatra, laryngolog, lub inny specjalista)


Po przeprowadzeniu badania, poradnia wystawia opinię. Maksymalny czas oczekiwania to trzy tygodnie licząc od dnia zakończenia diagnozy. W opinii powinno znaleźć się omówienie wyników, określenie zaleceń do dalszej pracy dla dziecka oraz propozycję ćwiczeń, które należy z dzieckiem wykonywać w celu poprawy jego funkcjonowania.

Meet the Ninja parents 

We are Samantha and Ray...

Featured Posts
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Recent Posts

Supermommy

King of Dads

Babyville

Krafty Kids

Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Our Community 
bottom of page