top of page

Specyficzne trudności w uczeniu się

Czasami dziecko, pomimo dużego wysiłku, który wkłada w przyswojenie materiały, nie jest w stanie opanować zadanych przez nauczyciela zagadnień. Problem nie leży w niskim poziomie inteligencji dziecka czy wadach narządów zmysłu (słuch, wzrok). Podłoża tych trudności należy dopatrywać się w zaburzeniach systemu percepcyjno- motorycznego oraz zaburzeniach procesów poznawczych czyli myślenie, pamięć czy uwaga. Więcej w zakładce PEDAGOGIKA.

Do specyficznych trudności w uczeniu się można zakwalifikować:


* Zakłócenie rozwoju integracji i realizacji zdolności językowych i pozajęzykowych

* Problemy trwają przez dłuższy czas

* U dziecka poziom inteligencji jest oznaczony na poziomie przeciętnym lub ponadprzeciętnym

* Zmysły dziecka funkcjonują prawidłowo. Wzrok, słuch i dotyk są w normie

* U dziecka obserwuje się właściwy poziom sprawności motorycznej

* Dziecko posiada możliwości uczenia się są adekwatne do normy wiekowej

* Trudności dziecka wpływają negatywnie na poczucie własnej wartości i samooceny ucznia, utrudniają edukację, aktywność zawodową i społeczną

* Trudności dziecka wpływają na czynności dnia codziennego


Dysleksja rozwojowa


Najczęstszą diagnozą stawianą w Poradni Psychologiczno- Pedagogiczną po badaniu dzieci mających specyficzne trudności w nauce jest DYSLEKSJA ROZWOJOWA. Termin ten oznacza specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu.


Odmianami dysleksji rozwojowej są: dysgrafia czyli zaburzenia poziomu pisma, właściwego kształtu i proporcji liter; dysleksja czyli zaburzenia poprawności czytania i pisania oraz dysortografia czyli zaburzenia poprawności pisania.


Gdzie należy doszukiwać się przyczyn dysleksji rozwojowej?


Otóż odpowiedzialne są za to zmiany w centralnym układzie nerwowym. W czasie ciąży dochodzi do nieprawidłowego rozwoju, natomiast podczas porodu i po nim dochodzi do oddziaływania szkodliwych czynników. Kolejna przyczyną jest nieharmonijny rozwój psychomotoryczny dziecka czyli niektóre funkcje w szczególności te, które biorą udział w nauce czytania i pisania rozwijają się z opóźnieniem. Ostatnim czynnikiem są uwarunkowania genetyczne. Nie oznacza to, że rodzice powinni mieć wyrzuty sumienia. Należy pamiętać, iż obserwacja dziecka i szybkie działania korekcyjne wpływają na polepszenie tych funkcji. Należy pamiętać, iż nie można diagnozować dysleksji u dzieci, u których przyczyną ograniczeń jest niższy niż przeciętny poziom inteligencji lub u dziecka rozpoznano upośledzenie umysłowe.


Dysleksji rozwojowej nie rozpoznaje się również u dzieci, u których trudności w nauce są spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem zmysłów, np. gdy u dziecka rozpoznano wadę wzroku utrudniającą naukę lub niedosłuch.Jeśli dziecko zostało zdiagnozowane pod kątem wystąpienia schorzeń neurologicznych oraz zaburzeń emocjonalnych, mogą wystąpić trudności w nauce, ale nie można mówić o diagnozie dysleksji rozwojowej.W diagnozie dysleksji rozwojowej należy również zwrócić uwagę na fakt, czy niewłaściwe funkcjonowanie dziecka w szkole nie jest spowodowane wyłącznie zaniedbaniem w środowisku życia oraz brakiem zainteresowania edukacją dziecka.

Meet the Ninja parents 

We are Samantha and Ray...

Featured Posts
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Recent Posts

Supermommy

King of Dads

Babyville

Krafty Kids

Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Our Community 
bottom of page