top of page

Jak rozwijać zdolności poznawcze dziecka (0-12 miesięcy)?

Będąc rodzicem chcemy, aby nasza pociecha była szczęśliwa oraz rozwijała się zdrowo, dlatego dokładamy wszelkich starań by maluszkowi pomóc i ułatwić start w przyszłość. Już od pierwszych dni mamy możliwość kształtować zdolności poznawcze naszego dziecka, które w przyszłości będą wpływać na lepsze funkcjonowanie młodego człowieka zarówno w systemie edukacji, jak i w życiu prywatnym.

Termin zdolności poznawcze oznacza te funkcje, które odpowiadają za : koncentrację i uwagę, pamięć, spostrzegawczość i percepcję, myślenie, zdolności przestrzenne oraz mowę.

W pierwszym okresie życia dziecka (0 – 12 miesięcy) możemy zatem pracować z naszym dzieckiem nad:

  • koncentracją i uwagą

Mówmy często do dziecka oraz pokazujmy ilustracje i przedmioty o wyraźnych kształtach i ciekawych kolorach. Dzięki temu będziemy uczyć dziecko skupiać uwagę na konkretnym przedmiocie, nazywajmy świat i pokazujmy jak wiele tajemnic skrywa

  • pamięcią

Naśladując dźwięki i ruchy pokazywane przez osoby z najbliższego otoczenia utrwalamy w dziecku pewne zachowania, np. gdy ktoś wychodzi macha ręką. Naśladując ten gest wspomagamy pamięć gestu u dziecka. Dziecko zapamiętuje to jako gest pożegnania

  • spostrzegawczością i percepcją

Do rozwoju tych zdolności możemy używać kolorowych zabawek zawieszonych na sznurki i przedmiotów wydających różne dźwięki. Dziecko sięgając po przedmiot, wprawiając je w ruch odbiera dźwięk, ruch, strukturę materiału, z którego przedmiot został wykonany. W pierwszym etapie życia do około 1 – 2 miesiąca życia dziecko widzi dokładni barwy czarną i białą na zasadzie kontrastu (jasny – ciemny) dlatego w tym czasie polecane są zabawki właśnie w tych kolorach.

  • myśleniem

Aby rozwijać myślenie u maluszka można posługiwać się zabawkami wykonanymi z różnych materiałów. W początkowym etapie dziecko uczy się manipulowania zabawką w sposób swobodny. Miś nie ma jeszcze takiego przeznaczenia, jak u dziecka starszego (np. do przytulania), ale zrzucając misia z kanapy dziecko uczy się, że jak coś zostanie strącone, to spadnie w dół.

  • zdolnościami przestrzennymi

Dziecko zaraz po urodzeniu, poruszając się uczy się odnajdywać w przestrzeni. Pamiętajmy o tym, że jeśli dziecko jest podnoszone, dla niego oznacza to tyle, że zmienia swoje położenie względem podłoża, na którym wcześniej leżało. Dziecko uczy się również poprzez dotykanie zabawek o ciekawych kształtach, dzięki czemu uczy się, że nie wszystko jest płaskie

  • mową

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko ładnie mówiło w przyszłości zastanówmy się nad tym jak my mówimy do dziecka. Starajmy się posługiwać mową wyraźną i przede wszystkim poprawną. Widząc takie bezbronne, słodkie maleństwo mamy skłonność do „zmiękczania” słów, ale czy to aby na pewno wpływa na rozwój prawidłowej mowy u dziecka. Dziecko będzie mówiło tak, jak go tego nauczymy, bo to rodzice i najbliższe otoczenie jest wzorcem dla maluszka. Pamiętajmy, że nasza pociech nie zawsze będzie dwu miesięcznym niemowlęciem. Korzystnie na rozwój mowy wpływa również śpiew. Dlaczego? Ponieważ muzyka wpływa na poprawę płynności i „melodyjności” mowy dziecka i co ważne zmniejsza również ryzyko jąkania się dziecka w przyszłości.

Meet the Ninja parents 

We are Samantha and Ray...

Featured Posts
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Recent Posts

Supermommy

King of Dads

Babyville

Krafty Kids

Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Our Community 
bottom of page