top of page

Jak rozwijać zdolności poznawcze dziecka (5-6 r.ż.)?

W wieku 5 – 6 lat dziecko już intensywnie przygotowuje się do podjęcia roli ucznia szkoły podstawowej. Można mu w tym pomóc i wzmocnić już posiadane kompetencje i zdolności poznawcze.

  • koncentracja i uwaga

puszczając dziecku bajki w formie audiobooków dziecko będzie miało szansę skoncentrować się na samej treści opowiadania. Po zakończeniu możecie wspólnie narysować ilustrację do jednej z przygód bohatera. Najczęściej pozwalaj dziecku na wyrażanie siebie za pomocą sztuki. Kolorując obrazki dziecko koncentruje się na dokładnym wykonaniu zadania, stara się nie wyjechać poza linie.

  • pamięć

Ucz swoje dziecko alfabetu, dzięki czemu dziecko zapamiętuje literki po kolei. Używając obrazków z różnymi przedmiotami i słów zaproponuj, aby maluszek dopasował słowo do konkretnego przedmiotu. Warto jest w tym czasie również uczyć dziecko konkretnych sekwencji, np. wiosna, lato, jesień, zima. Dziecko uczy się kolejności następowania po sobie okresów czasu ćwicząc pamięć.

  • spostrzegawczość i percepcja

Z przygotowanej rozsypanki alfabetu lub sylab można z dzieckiem układać wyrazy. Można również użyć do tego gier planszowych. Dobrym pomysłem jest również gra w zapamiętywanie obrazków typu memory. Zabawa typu co nie pasuje na obrazku, znajdowanie różnic czy podobieństw doskonale wpływa na rozwój spostrzegawczości.

  • myślenie

Większość z nas pamięta ze swojego dzieciństwa liczydło. Ten przedmiot doskonale sprawdzi się w nauce myślenia. Dodając do siebie koraliki dziecko uczy się wykonywać zadania matematyczne oraz myślenia.

  • zdolności przestrzenne

Ciekawym zajęciem jest rysowanie według polecenia, np. narysuj dom, po prawej stronie narysuj kotka, na górze narysuj słoneczko. Dzięki temu dziecko uczy się relacji przestrzennych przedmiotów ułożonych względem siebie. Wykorzystując taniec można wymyślać układy choreograficzne, np. prawa ręka do góry, lewa ręka w dół, prawa noga do tyłu, lewa noga do przodu.


zachęcaj swoje dziecko, aby jak najczęściej opowiadało ci co wydarzyło się w ciągu dnia, jakie miał zajęcia w przedszkolu, co widział na spacerze. Im więcej dziecko mówi do ciebie i im więcej ty mówisz do dziecka tym płynniej kodują się słowa w myślach twojej pociechy. Staraj się tez nie poprawiać ciągle swojego dziecka. W trakcie rozmowy podaj poprawną formę wyrazu a następnie wróć do dalszego opowiadania. Sukcesem jest aktywne słuchanie. Zatem jeśli dziecko w zdaniu użyje niepoprawnej formy, np. „byłe dzisiaj w palku” popraw go używając słów: „rozumiem, że byłeś w parku?”

Meet the Ninja parents 

We are Samantha and Ray...

Featured Posts
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Recent Posts

Supermommy

King of Dads

Babyville

Krafty Kids

Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Our Community 
bottom of page